Putzmeister - Sevk hortumlarının da hafızası vardır!

İletim hortumlarının da hafızası vardır!

Beton pompası iletim hortumlarının kısa sürede aşınmasının en önemli nedeninin, “hortumun dıştan kuvvetlerle mekanik olarak preslenmek suretiyle takılması” olduğunu biliyor muydunuz? Putzmeister’in kendi bünyesinde yaptığı; SK 65 tipi beton transfer hortumlarının hata nedenlerinin araştırmasında elde edilen sonuçlar bunu doğrulamaktadır.

Bu nedenle Putzmeister Yedek Parça Satış Bölümü, transfer hortumlarınızın ömrünün gözle görülür biçimde uzayabilmesi için aşağıdaki hususları dikkate almanızı önerir:

• Düzenli olarak hortumunuzun dış katmanında hasar olup olmadığını kontrol edin.
• Hortumlarınızı, sürtünmeyi önleyecek şekilde, olabildiğince büyük bir yarım daire  içerisinde döşeyin. Asla hortumu bükmeyin!
• Temizlerken, transfer hortumunda beton artıkları kalmamasına özellikle dikkat edin.
• Sadece PM orijinal hortumları kullanılmalıdır, çünkü verilen işletim ve test basınçlarına sadece bunlar dayanabilir ve özellikle aşınmaya karşı dayanıklıdırlar.

Çoğu beton pompa operatörleri belki; bir transfer hortumunun ya da uç hortumun, dizayn bakımından oto lastiğine benzediğinin farkında değildir. Beton pompası hortumunda da basınç gövdesi aynı şekilde çelik tel dokudan oluşmaktadır. Oto lastiğinde dişlerin olduğu yerde kalın bir kauçuk tabakası, transfer hortumunu hasara karşı korur.

Örneğin, bir otomobil lastiğini hızla bir kaldırım taşının kenarına çarptığınızda ne olur? Diş zarar görür ve – daha kötüsü – lastiğin dokusu zedelenir, fakat başlangıçta pek belli olmaz. Eğer beton pompalarken yanlışlıkla ağır bir makine, hortum hattının üzerinden geçer ya da hortum keskin bir çelik kenara sürtünürse, beton hortumunda oluşan durum da budur. Bir süre daha çalıştıktan sonra birdenbire bozuk bir hortum günışığına çıkınca, kimse nedenini bilmez ve anlayamaz. Aslında hortum, sadece kötü muameleyi “unutmamıştır”.

Burada belirleyici olan faktör, dokuya doğrudan etki eden kuvvet değildir. Bir kez dış kabuk zarar gördüğünde, nem ve oksijen çelik dokuyla temas eder ve böylece çelik telleri en kısa zamanda pas kemirmeye başlar.

Çoğu zaman inşaat şantiyelerinde ne denli kaba kuvvetin egemen olduğunu, zorlamayla sökülen hortum bağlantılarından görebiliriz. Olayı daha iyi kavramak için, hortumda arta kalan betonun kauçukla kaynaştığını bilmek gerekir. Bu da, hortum bir daha kullanıldığında, sadece beton artıklarının değil, aynı zamanda hortumun dokusundan da bir parça kopacağı anlamına gelir. Ancak, yetersiz temizlik, “arıza nedenleri” arasında son sıralarda yer aldığından dolayı, pompa operatörleri mutlaka bu konuda gereken titizliği göstermelidir.

Hortumların erken aşınmasında etkili olan diğer bir neden, transfer hortumunun hatalı döşenmesidir. Özellikle, basınç bağlantısının hemen arkasında aşırı dar bir yarım daire ile döşenen hortumlarda kısa sürede tek taraflı aşınma meydana gelebilir. Eğer pompalama sırasında hortum bükülürse, transfer hortumunu tamamen parçalamak için birkaç metreküp beton geçişi yeterlidir.


İrtibat: yedekparca@putzmeister.com.tr


 

 
 

Name:
Passwort:

 Sosyal Medya
Putzmeister Beton Pompaları YouTube LinkedIn