Putzmeister - Pompalama

Pompa İşletimi (Ayarlar / Pompalama)

Baustelleneinsatz
Yanmalı motora sahip bir iş makinesinin yakıt tüketimi, büyük ölçüde çalıştırıldığı devire bağlıdır. Üst devir alanlarında, tüketim hızla artar. EOC kumandası (Ergonic Output Control / Ergonik Çıktı Kontrolü) ile Putzmeister beton pompaları her zaman otomatik olarak ekonomik ve çevreye  saygılı sınırlar içerisinde çalışır.
 

- Ergonic Çıktı Kontrolü (EOC...Ergonic Output Control)

EOC, tahrik motorunun devir sayısını otomatik olarak seçilen debiye uyarlayan elektronik kumandalı bir çıkış ayar sistemidir.
Pompa operatörüne olabildiğince ekonomik çalışma konusunda yardımcı olur. Çoğu zaman düşük devirlerde yapılabilen pompa çalışmaları sayesinde yakıt tüketimi azalır ve böylece dizel maliyetleri kontrol altında olur. Burada önemli olan konu, ayarlanan düşük devir sayılarında dahi, azami torkun hazır olmasıdır. Böylece daha bu düşük devirlerde dahi yüksek debiler mümkündür
EOC is an electronically-controlled output regulation system that adjusts the engine speed automatically to suit the delivery rate selected.
It helps the machine operator to maintain as economic a usage level as possible. Pumping operations, which can usually be executed at low engine speeds, lead to lower fuel consumption and, therefore, lower diesel costs. The important thing is ensuring that the highest torque is available at the specific low engine speed. This allows high delivery pressure even at this level.
 

- Bekleme süreleri

Yakıt tüketimini azaltmanın diğer bir yolu,  örn. mikserin yavaş yüklenmesinden kaynaklanan, uzayan beklemelerde kararlı biçimde motoru durdurmaktır. Bu şekilde modern dizel motorlar bile, eğer yardımcı tahrik ve klima açık olmadığı takdirde, rölantide saatte yaklaşık 2.5-3.0 litre yakıt tüketir. Motoru çalıştırma sırasındaki yakıt tüketimi, 3 saniye süreli bir rölanti çalışmasında tüketilen miktar ile aynıdır
 

- Besleme miktarının, mikser aracının beslemesine göre ayarlanması

Yüksek besleme miktarları doğal olarak daha fazla yakıt tüketimine yol açar. Ayrıca, aşırı hızlı silindir kursunda pompanın dolum seviyesinin azalması söz konusudur, zira beton o denli hızlı akmamaktadır. Yüksek hacimli bir pompa, makul devirlerde de çalıştırılabilir. Buradaki sihirli kural: Sadece gerektiği kadar hızlı çalıştırmaktır. Yan etkisi: Besleme hattındaki yıpranma önemli ölçüde besleme miktarına bağlı olduğundan, sürekli besleme aynı zamanda besleme hattının ömrünü de uzatır.
 
 

Name:
Passwort:

 Sosyal Medya
Putzmeister Beton Pompaları YouTube LinkedIn